Prime Corporate Center – garść informacji

prime_corporate_center_2Budynek powstaje na ulicy Grzybowskiej 78. Na 23 piętrach znajduje się ponad 20 tyś. m2 powierzchni biurowej, całkowicie już wynajętej, w większości przez Raiffeisen Polbank, co było największą transakcją najmu w 2014 roku w Polsce. Pierwszych kilka pięter to ponad 1200m2 każde, a piętra wieży ponad 800m2. Poczucia przestrzeni dodaje fakt braku słupów, które przeszkadzałyby w podziwianiu widoku przez okna zajmujące całe ściany zewnętrzne. Całość łączy 9 szybkobieżnych wind. Średnio będziemy czekać na taką poniżej 30 sekund.

Budynek został wyposażony w wiele systemów ułatwiających korzystanie i zmniejszających obciążenie środowiska. Przykładem jest BMS, czyli Building Management System, który integruje wszelkie instalacje i pozwala na sterowanie nimi z jednego miejsca np. klimatyzacją, oświetleniem, nagłośnieniem czy zużyciem energii elektrycznej.

Prime Corporate center - wizualizacja projektu

Wizualizacja projektu

Zadbano również o bezpieczeństwo umieszczając system CCTV, czyli zaawansowany monitoring całego obiektu w jakości HD, czy SAP umożliwiający wykrycie pożaru jeszcze przed pojawieniem się ognia i zawiadamiający otoczenie oraz straż pożarną. Budowla ma dwa źródła zasilania energią elektryczną. To wszystko złożyło się na otrzymanie certyfikatu BREEAM. Jest to międzynarodowy system oceny jakości budynków, w którym wzięto pod uwagę m. in. efektywność energetyczną, materiały i konstrukcję, eksploatację i realizację, gospodarkę wodą i odpadami, jakość środowiska wewnętrznego czy dostępność komunikacyjną,a Prime Corporate Center uzyskał ocenę bardzo dobrą.

Wrażeń estetycznych dostarczy oświetlenie LED na zewnątrz budynku oraz w holu. Wszystkie pomieszczenia wykończone będą najwyższej klasy materiałami, a na parterze przerwy w pracy można będzie spędzić w restauracji i punktach handlowo-usługowych.

Stan budowy na koniec stycznia 2015

Kto to zaprojektował? Biurowiec jest wspólnym dzieckiem dwóch firm projektowych: Solomon Cordwell Buenz i Epstein. Pierwsze to amerykańskie biuro powstałe w latach 30 w Chicago, gdzie ma główną siedzibę. Specjalizują się w osiedlach mieszkaniowych, biurowcach, obiektach handlowych, laboratoriach i infrastrukturze komunikacyjnej. Łączą w swoich pracach estetykę oraz jak najmniejsze zużycie energii przy jak największej funkcjonalności. Firma Epstein została założona przez rosyjskiego imigranta Abrahama Epsteina. Posiada biura w Chicago, Warszawie, Bukareszcie i w wielu innych miastach świata. Zajmuje się projektowaniem biurowców, lotnisk, hoteli, budynków mieszkalnych. Całość rośnie dzięki głównemu wykonawstwu firmy Warbud.

Plac budowy Prime Corporate Center odwiedzimy 25 marca.

Opracowała Agnieszka Mróz