Konstrukcje stalowe w nowej odsłonie-spotkanie Koła Młodych PZITB SGGW z BOT

botDnia 24.04.2015 roku Koło Młodych PZITB SGGW gościło na swoim spotkaniu Projektantów z Biura Obsługi Technicznej. Odpowiedzieli oni na postawione przez studentów pytanie-co wspólnego ma inzynier budownictwa z zasięgiem w telefonach komórkowych, a także wiele innych dotyczących konstrukcji stalowych.

 

Biuro Obsługi Technicznej to biuro projektowe obecne na rynku od roku 1996. Właścicielką i główną dowodzącą na pokładzie jest mgr inż. Bożena Wolska, posiadająca uprawnienia w specjalności konstrukcyjno- budowlanej. Zastępcą Pani Bożeny Wolskiej jest mgr inż. Tomasz Mikołajczyk, również posiadający pełne uprawnienia w specjalności konstrukcyjno- budowlanej. Biuro ma duże doświadczenie w projektowaniu i budowie infrastruktury sieci komórkowych, m.in. PLAY. Ponadto wykonuje inne konstrukcje, takie jak silosy stalowe czy żelbetowe sprężane.
Na piątkowe spotkanie przybyła czteroosobowa reprezentacja Biura Obsługi Technicznej z Panią Bożeną Wolską na czele. Na wstępie powitała Ona członków Koła i przedstawiła po krótce historię Firmy. Następnie głos oddano Projektantom, którzy przygotowali bardzo interesujące wystąpienia.
W pierwszej prezentacji projektant Łukasz Biegiesz przedstawił podstawy projektowania antenowych konstrukcji wsporczych oraz przykłady ich realizacji na istniejących obiektach budowlanych. Na początku wyjaśnił zasadę funkcjonowania telefonii komórkowej, a następnie przeszedł do omówienia wporników, masztów i wież oraz zadań projektanta, kończąc ciekawostkami dotyczącymi maskowania stacji bazowych w innych krajach( kto by pomyślał-stacja bazowa ukryta pod postacią palmy…).

Łukasz

Łukasz Biegiesz podczas swojej prezentacji

W kolejnej, projektant główny Tomasz Mikołajczyk zaprezentował typoszeregi wież autorstwa Biura Obsługi Technicznej z opisaniem możliwości ich stosowania oraz interesujących rozwiązań technicznych posadowienia i węzłów. Członkowie Koła ze szczególnym zaciekawieniem wysłuchali części o rozwiązaniach węzłów w wieżach typu BOT-E/H oraz MONOBOT.

Tomek1

Projektant główny, Tomasz Mikołajczyk, opowiada o autorskich wieżach BOT

Jako ostatni głos zabrał projektant Marek Osiecki przedstawiając projekty silosów zrealizowanych przez lub przy udziale BOT. Omówił on ciekawe aspekty projektowania i realizacji silosu w kształcie kopuły, silosu stalowego oraz żelbetowego sprężanego na przykładach pochodzących z cukrowni oraz elektrowni.

IMG_20150424_180053

Marek Osiecki poruszył tematykę silosów

Koło Młodych PZITB SGGW dziękuje Pani Bożenie Wolskiej oraz Projektantom za przybycie i przeprowadzenie intersujących prezentacji!

Bot grupowe