Wyspy Palmowe i The World-czy tak łatwo stworzyć wyspę?

DubajDubaj to miejsce, gdzie nie tylko buduje się wieżowce przeciwstawiające się potędze natury, ale też takie, które naturę poprawiają. Bo jak inaczej, niż poprawianiem natury nazwać fantastyczny projekt jakim jest budowa Wysp Palmowych?

 

To kolosalne przedsięwzięcie przeprowadzono głównie po to, by zwiększyć atrakcyjność regionu, gdzie turystom do szczęścia brakować mogło jedynie złotych, piaszczystych plaż. Słynne Palm Islands to zespół trzech sztucznych wysp w Dubaju. Pierwsza z nich, najbardziej ekskluzywna, nosi nazwę: Palma Jumeirah (2001 – 2006). To właśnie ona stanowi swoisty raj dla turystów. Kolejna, dwa razy większa, to Palma Jebel Ali (2002 – 2008), przeznaczona jest na cele wypoczynkowe. Największa z nich, Palma Deirah, od 2004 roku jest w fazie budowy.

1

Wyspa Palmowa Jumeirah

Realizacja projektu wyspy palmowej została rozpoczęta od wybudowania wokół palmy falochronu, aby zapewnić bezpieczeństwo konstrukcji i odporność na destrukcyjne działania wody. Konstrukcja, zarówno falochronu jak i wyspy, w całości wzniesiona jest jedynie z piasku, wydobywanego za pomocą pogłębiarek z dna Zatoki Perskiej oraz skał, przywożonych z kamieniołomów zlokalizowanych wewnątrz kraju. Dzięki satelicie i nadajnikom GPS konstruktorzy mieli pewność, że usypywany piach przybierał odpowiednią formę. To tylko jedno z wielu rozwiązań, które musieli zastosować, aby sprostać stawianym przeszkodom. Specjaliści poradzili sobie zarówno z problemem stagnacji wody, jak i niezwykle krótkim czasem realizacji. Niestety, istnieniu wysp wciąż zagrażają sztormy, trzęsienia ziemi i erozja spowodowana działalnością morskiej wody. Aby zachować pierwotny kształt wysp, należy stale uzupełniać piasek wymywany przez wodę.

2

Konstruowanie wyspy – proces „tęczowania”

Widoczne z kosmosu wyspy to jednak nie koniec niesamowitych pomysłów arabskich szejków. Jedna wyspa, a nawet trzy to za mało, by zadziwić ludzkość. W tym celu potrzebny jest cały archipelag, a najlepiej dwa. Pierwszy z nich, The World, rozpoczęto usypywać w 2003 roku w odległości 4 kilometrów od brzegów Dubaju. W jego skład wchodzi ponad 300 małych, sztucznych wysepek, które z lotu ptaka układają się w kształt mapy świata.

3

Archipelag The World

Ostatnim widowiskowym projektem jest The Universe, archipelag mający swym kształtem oddawać wygląd Drogi Mlecznej wraz z Układem Słonecznym. Póki co, to jednak tylko plany, więc to Wyspy Palmowe wciąż wiodą prym wśród tego rodzaju przedsięwzięć. Łącznie, sztuczne wyspy u wybrzeży Dubaju mają poszerzyć jego linię brzegową z 72 na 1500 km, czyli aż o 2 118%! Nic więc dziwnego, że zachwycają i przyciągają turystów do tego zakątka świata.

Opracowała: Monika Baczewska