Styl kanadyjski. Czy warto iść tą drogą?

Zacznijmy od tego, czym jest styl kanadyjski. To technologia lekkiego szkieletu drewnianego pochodząca właśnie z Kanady, rozpowszechniona w wielu krajach, np. Stanach Zjednoczonych czy Skandynawii. A czemu miałoby się to przyjąć u nas?

 

Niewątpliwą zaletą jest czas i koszt wykonania. W porównaniu do tradycyjnych domów murowanych budynki powstają znacznie szybciej i dużo taniej. Osiągnięte to zostało dzięki pewnego rodzaju modułowości, a także braku potrzeby zapewnienia czasu na oddawanie wilgoci, co przy betonowaniu i innych pracach „mokrych” jest uciążliwe. Nie są potrzebne także przerwy technologiczne np. na czas zimy. Nie potrzeba również magazynowania materiałów na placu budowy, takich jak piasek czy żwir, cegły, zatem okolica pozostaje czysta. Jednak z czasem wykonania związana jest też pewna wada. Budynek musi być postawiony i zamknięty dość szybko, aby drewno nie zniszczyło się w złych warunkach atmosferycznych. Nie można pozwolić sobie zatem na rozkładanie kosztów budowy na kilka lat jak to ma często miejsce przy budowie domów jednorodzinnych. Na niższą cenę pozytywnie wpływa waga drewna w konstrukcji, które jest materiałem lekkim, więc fundamenty są o wiele węższe. Można stosować również metodę posadowienia domu na palach, co jeszcze bardziej ograniczy koszty.

Składowanie drewna to jedyne, co zajmuje teren wokół. Źródło: Mojafirma

Składowanie drewna to jedyne, co zajmuje teren wokół. Źródło: Mojafirma

Poruszmy teraz kwestię ciepła takiego budynku. Faktem jest, że dom drewniany ochładza się znacznie szybciej niż ten murowany, szczególnie przy dużej liczbie mostków cieplnych, takich jak okna czy drzwi. Jednak na ogrzanie potrzeba zdecydowanie mniej czasu. Przy ścianach murowanych, gdy zaczniemy grzać, najpierw one pobiorą ciepło, dopiero później temperatura powietrza w pomieszczeniach zacznie się podnosić. Tego nie doświadczymy w domu szkieletowym, gdzie ściany nie przyjmują ciepła. To szczególnie istotny fakt dla budynków użyteczności publicznej, które są użytkowane tylko przez pewien czas w ciągu dnia, jednak na noc, przy technologii murowanej, nie opłaca się wyłączać ogrzewania.

Przekrój przez przykładową ścianę zewnętrzną. Źródło: Domyidachy

Przekrój przez przykładową ścianę zewnętrzną. Źródło: Domyidachy

Kolejną zaletą domu w technologii szkieletowej jest łatwość remontu lub nawet dobudowania kolejnej części. Zwykłe przeciągniecie instalacji elektrycznej do nowego gniazdka (w przypadku zastosowania wewnętrznych ścian z płyty gipsowo kartonowej) wymaga jedynie noża do gipsu. Trzeba jednak pamiętać, że instalację w takim domu należy dodatkowo zaizolować, by spięcie nie doprowadziło do pożaru. W domu murowanym całą instalację należy rozplanować dokładnie już podczas budowy, bo późniejsze zmiany wymagają mocno inwazyjnych i brudzących metod.

W poprzednim akapicie wspomniana została kwestia zagrożenia pożarowego. Mitem jest, że domy drewniane są bardzo łatwopalne. Odpowiednio zaimpregnowane drewno wysokiej jakości ma podobną odporność na ogień do innych materiałów używanych do budowy. Dlatego też trzeba zwrócić szczególną uwagę przy wyborze firmy budowlanej, by ta miała jak największe doświadczenie
i prawidłowo zbudowała konstrukcję. Dobrze wykonany budynek ma zapewnioną minimalną trwałość 50 lat, jak przy zwykłym, murowanym domu.

Co z wyglądem? Przyjęło się, że domy o konstrukcji drewnianej muszą być wykończonymi szalówką domami w stylu dworkowym. To również nieprawda, a rodzaj wykończenia i kształt budowli zależy tylko od pomysłu inwestora. Domy można otynkować lub pokryć cegłą, a odpowiedni projekt pozwala również na uzyskanie bardzo dużych powierzchni bez podpór. Rozpiętość pomieszczenia do 7 metrów nie jest żadnym problemem.

Połączenie wykończenia drewnem i tynkiem. Źródło: Sendom

Połączenie wykończenia drewnem i tynkiem. Źródło: Sendom

Szkielet drewniany nie tylko dla dworków. Źródło: Inez

Szkielet drewniany nie tylko dla dworków. Źródło: Inez

W domu szkieletowym najczęściej stosuje się głównie naturalne materiały: drewno, gips czy wełna mineralna. Zapewnia to szczególny mikroklimat sprzyjający zdrowiu. Nie należy bać się też słabej izolacji akustycznej, gdyż odpowiednie wykonanie jest w stanie wygłuszyć hałasy podobnie jak przy budynkach murowanych.

Z tego wynika, że domy w stylu kanadyjskim mają bardzo dużo zalet, które mogłyby pozwolić wyprzeć budownictwo murowane z rynku. Jednak, by rzeczywiście te informacje się sprawdziły, budynek należy postawić zgodnie ze sztuką budowlaną, nie można pozwolić sobie na błędy (choć te łatwo można naprawić nawet po oddaniu do eksploatacji). W Polsce nie ma jeszcze wielu firm, powoli się to jednak zmienia, specjalizujących się w tego typu konstrukcjach. Należy zadbać również o jakość materiałów, bo od tego też zależy, jak będzie przebiegało nasze użytkowanie. I przede wszystkim myśląc o technologii szkieletowej nie należy patrzeć jedynie na domy letniskowe czy jednorodzinne, gdyż technologia ta bardzo dobrze sprawdza się również w przestrzeni publicznej.

 

 

 

 

Bibliografia:

  • Regiodom.pl „Domy szkieletowe a domy murowane. Porównanie technologii”
  • Domykanadyjskie.com
  • Muratordom.pl „Domy kanadyjskie. Prawdy i mity o domach z drewna”

Opracowała Agnieszka Mróz