Beton, który przepuszcza światło

Każdy z  nas słysząc słowo beton, z pewnością kojarzy go z czymś szarym i nudnym. Okazuje się jednak, że wraz z upływem czasu na rynku pojawiają się coraz to nowsze produkty próbujące wprowadzić powiew świeżości w budownictwie.

 

 

W 2001 roku pewien węgierski architekt Áron Losonczi wsławił się opracowując transparentny beton, który otrzymał nazwę Litracon od słów „the LIghtTRAnsmittingCONcrete”. Początkowo na rynku pojawił się LiTraCon z czasem, pojawił się również LiTraConpXL, różniące się głównie wyglądem. Wynika to z zastosowania różnych materiałów przepuszczających światło. Pierwszy z nich charakteryzuje artystyczna, nieuporządkowana i niemożliwa do odtworzenia struktura, oznacza to, że nie ma dwóch takich samych bloczków. Drugi natomiast składa się z ogromu symetrycznie rozłożonych kropek.

fot. http://litracon.hu/

fot. http://litracon.hu/

LiTraCon składa się w 96% z mieszanki betonowej oraz zawiera 4% światłowodów. LiTraConpXL zamiast światłowodów, zawiera szkielet wykonany z tworzywa sztucznego. Cała procedura produkcji LiTraCon’u utrzymywana jest w tajemnicy, na jej temat krążą jedynie domysły. Mówi się, że beton ten układa się warstwami, w formach w taki sposób by zachować przepustowość światła. Jedynym pewnikiem jest to, że jest on wykonywany ręcznie, co sprawia, że należy go rozpatrywać jako rękodzieło. Natomiast jeśli chodzi o LiTraConpXL to produkcja odbywa się w bardziej zmechanizowany sposób i jest dużo prostsza.

Przezroczysty beton stosuje się w elementach budowlanych, które eksponują jego szczególne właściwości: oświetlane schody oraz podłogi, ścianki działowe.Transparentny beton może być wykorzystywany do produkcji prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych i paneli. Ze względu na niewielkie rozmiary włókien optycznych, wtapiają się one znakomicie w strukturę betonu miedzy elementami kruszywa. Przy pomocy tego betonu można wykonać prawie wszystko, jedyną przeszkodą okazuje się być cena. LiTraCon kosztuje ok. 1300 euro za bloczek o powierzchni 1 m^2, natomiast LiTraConpXL jest nieco tańszy i kosztuje ok. 800 euro. Podane ceny obowiązują przy założeniu, że nasze bloczki są grubości 30 mm. Wraz ze wzrostem grubości wzrasta cena, ponieważ trudniej jest zachować wymaganą przepuszczalność światła. Ze względu na cenę LiTraCon jest praktycznie niewykorzystywany w Polsce. Beton ten traktowany jest bardziej jako ciekawostka i stosowany do wyrobu czysto designerskich elementów jak lampy, meble oraz inne przedmioty artystyczne.
Według naszych informacji w Polsce istnieje tylko jedna firma, zajmująca się dystrybucją tego betonu – firma Marro. Beton ze światłowodami jest przez nich sprowadzany z Węgier, natomiast ten z dodatkiem tworzywa sztucznego, jest produkowany również w Polsce w Krakowie. LiTraCon jest produkowany w postaci bloczków prefabrykowanych, składa się 96% z betonu i 4% ze światłowodów, występuje w 3 wariantach kolorystycznych: biały, szary i czarny. LiTraConpXL występuje w postaci prefabrykowanych i wzmocnionych paneli, składa się z betonu i plastikowych wstawek.  Wytrzymałość na ściskanie to 50 MPa, natomiast na rozciąganie to 7MPa. Gęstość betonu mieści się w granicach 2100-2400 kg/m^3. Dostawcą materiałów do wyrobu tego produktu jest Grupa Mapei. Standardowo dostępne są wyłącznie trzy kolory, jednak w przypadku LiTraConpXL istnieje większe pole do popisu warunkowane jak to zwykle bywa – ceną.

fot. www.marro.com.pl

fot. www.marro.com.pl

Beton LiTraConstosuje się głównie w celu uzyskania ciekawego wystroju wnętrz. Z pozoru zwyczajny beton wraz z odpowiednim oświetleniem pozwala nam uzyskać zaskakujący efekt. Jego zastosowanie ograniczone jest tylko wyobraźnią projektanta, no i oczywiście ceną.

Przykładem jego zastosowania jest  Uniwersytet w Niemczech. W tym przypadku fasada składa się ze 136 paneli, które umożliwiają indywidualny scenariusz światła. Ciekawostką jest, że panele te mogą być kontrolowane za pomocą iPhona, bądź innego urządzenia, dzięki czemu właściciel budynku jest w stanie uruchomić i zmienić światło wszędzie, tworząc przy tym rozmaite obrazy. Idąc dalej w tą stronę jest szansa, iż będzie możliwość wyświetlania animacji bądź filmów, dzięki czemu otrzymamy wielki betonowy ekran.

Beton ten poza granicami naszego kraju znajduje również zastosowanie min. w zabudowie miejskiej.Elementy wykonane z LiTraCon’u za dnia wtapiają się doskonale w otoczenie, imitując fragment murku, natomiast po zmroku służy jako oświetlenie nabrzeża, nadając mu niecodzienny, a jednocześnie przyjazny klimat. Zaletą w tym przypadku może być także zabezpieczenie naszego oświetlenia przed zniszczeniem w wyniku aktu wandalizmu – ciężko będzie komukolwiek uszkodzić płytę betonową.

LUCEM Kubus, Rotterdam

LUCEM Kubus, Rotterdam

LUCEM Fassade, Aachen

LUCEM Fassade, Aachen

Opracowali Olga Spiżewska, Łukasz Świniarski i Tomasz Szewczyk