Spotkanie „PRAWO BUDOWLANE” 22.05.2015 r.

Zawód inżyniera budownictwa to nie tylko znajomość zagadnień konstrukcyjnych, wyobraźnia przestrzenna oraz logiczne myślenie. Prawo budowlane, mimo że ma w sobie słowo „prawo”, jest nieodłączną częścią wiedzy każdego szanującego się budowlańca. Na szczęście nie nosi on togi – a raczej ochronny kask, koszulę w kratę i wodoodporne gumowce. W ramach kolejnych działań edukacyjnych naszego Koła w zeszły piątek 22.05.2015 r. na naszej Uczelni gościliśmy mecenasa Kamila Wojciechowskiego, który poprowadził spotkanie „Prawo budowlane”.

Zanim jednak przeszliśmy do zagadnień prawnych, spotkanie rozpoczęło się od dwóch referatów. W pierwszej kolejności wystąpili Karol Rowicki, Jarosław Romaniuk i Wojciech Fils prezentując temat „Budownictwo pasywne”. Opowiedzieli o charakterystyce domów pasywnych, ich zaletach i wadach.

Prezentacja "Budownictwo pasywne"

Prezentacja „Budownictwo pasywne”

Następnie wystąpili Mateusz Kłoda, Karolina Kurpiewska, Julita Dudar oraz Jakub Boczarski prezentując temat „Plastikowy beton”. Grupa przedstawiła nam charakterystykę takiego betonu oraz jego historię i sposób wytwarzania. Dokonali także porównania materiału z żelbetem oraz na koniec urozmaicili prezentację pokazując próbki.

Prezentacja "Plastikowy beton"

Prezentacja „Plastikowy beton”

Następnie przeszliśmy do głównej części spotkania, którą poprowadził mecenas Wojciechowski. Co więcej, było prowadzone w sposób „dualny”, czyli podczas omawiania zagadnień prawnych typu odpowiedzialności na budowie, uczestnicy procesu inwestycyjnego, obowiązki odpowiednio projektanta, inżyniera/kierownika budowy, inwestora itp. omawiane były także problematyczne sytuacje „z życia wzięte”, które każdemu z nas w przyszłości mogą się przydarzyć. Bardzo dużym atutem spotkania była możliwość zadawania dowolnych pytań i przedstawiania dowolnych sytuacji na budowie, zagadkowych w kwestii prawa. Poruszyliśmy też rodzaje odpowiedzialności i ich zakres oraz najważniejsze artykuły prawa karnego związanego z branżą budowlaną.

Mecenas Kamil Wojciechowski podczas głównej cześci spotkania

Mecenas Kamil Wojciechowski podczas głównej cześci spotkania

Na koniec wspólnie opracowaliśmy kazus z prawa budowlanego, w którym mieliśmy wyłapać występujące błędy prawne w postępowaniu.

Pragniemy serdecznie podziękować mecenasowi Kamilowi Wojciechowskiemu za poświęcony czas.

Opracował Daniel Andraszewski