Sukces WorkCamp 2015

workcamp1„WorkCamp to bardzo ciekawa przygoda, której głównym celem była pomoc dzieciom. Dla mnie była to także okazja do nauki, a przede wszystkim możliwość poznania wspaniałej grupy ludzi. Każdy widoczny efekt naszej pracy oraz każdy uśmiech wywołany na twarzy dziecka sprawiał mi ogromną satysfakcję. Wyjazd na WorkCamp był bardzo dobrą decyzją.” To słowa Adriana Matuszewskiego, uczestnika projektu.

Idea i ruch obejmujące obozy wolontariackie mają bogatą historię na całym świecie. Młoda Kadra Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa swoją interpretację projektu przedstawia jako inicjatywę dającą rozliczne, wielopłaszczyznowe korzyści. Obiekty pożytku publicznego zostają poddane remontowi przez uczestników WorkCampu – przyszłych młodych inżynierów budownictwa, którzy podejmując społecznie działania związane z ich zawodem uczą się rzemiosła budowlanego, planowania oraz organizacji pracy. Ponad to, wspólnie spędzony czas i pomaganie potrzebującym, sprzyjają integracji środowiska, a także uspołecznieniu uczestników akcji.

Pierwsza edycja tego programu odbyła się rok temu w Zakopanem, gdzie członkowie Młodej Kadry Oddziału Warszawskiego PziTB wyremontowali pomieszczenia domu dziecka. Dzięki widocznemu sukcesowi, co mogą potwierdzić wychowankowie tego domu, postanowiono nadać programowi WorkCamp charakter cykliczny.

W styczniu rozpoczęły sie przygotowania. Studenci Wojskowej Akademii Technicznej, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu środowiskowego wśród ośrodków w całej Polsce, wybrali, choć nie było to łatwe, Dom Dziecka im. Księdza Biskupa Wojciecha Owczarka we Włocławku. Wizyta delegacji pokazała ilość pracy niezbędną do poprawy warunków mieszkaniowych i ostatecznie zadecydowała o wyborze.

Oto, co zastaliśmy na miejscu:

1 2 DSC_0135

 

 

Następnym etapem była analiza przewidzianych do wykonania prac, zbieranie informacji na temat metod wykonania oraz rozpisanie dwutygodniowego harmonogramu. By całe przedsięwzięcie mogło się udać potrzebne były środki finansowe oraz materiały
i narzędzia. Szczęśliwie dla organizatorów, naprzeciw tym potrzebom wyszły firmy, m.in. PERI, D.N.R. Premmium, Geanova, Caparol oraz Kreisel, okazując pomoc i aprobatę dla naszych społecznych działań, dając nam jednocześnie szansę na realizację tego nieprostego zadania.

Do Włocławka przyjechał 11-osobowy zespół. Ogromna ilość pracy nie zniechęciła,
a dzień roboczy od wczesnych godzin porannych nawet do północy nie był powodem
do narzekań. Wspólny cel wydawał się jednoczyć i dodawać sił w najtrudniejszych momentach. „Wyczerpanie fizyczne rekompensowała nam pozytywna atmosfera
i satysfakcja z uzyskiwanych rezultatów. Energia i zapał towarzyszyły nam przez całe dwa tygodnie ” – twierdzi Monika Mularska, uczestniczka akcji.

Oprócz chęci niesienia pomocy, uczestnicy mieli możliwość wyciągnięcia praktycznej wiedzy z każdej wykonanej pracy. Wykorzystali okazję do poznania narzędzi i metod remontowych, a podczas całodziennego szpachlowania, malowania czy montażu armatury, uczestnicy mieli sposobność poznać smak pracy fizycznej oraz spojrzeć na przedsięwzięcie z perspektywy osoby, której pracą mają w przyszłości kierować o czym wspominał m. in. Hubert Surawski, członek zespołu. Dzięki pomocy profesjonalistów, wsparciu opiekuna projektu ze strony OW PZITB – pana Mariusza Okunia oraz wytycznym producentów zastosowanych materiałów, wszystkie prace zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, dzięki czemu możemy być pewni trwałości efektów. „Szczególnie ważne jest, aby dzieci mogły cieszyć się przyjemnym otoczeniem jak najdłużej.” – mówi Adrian Matuszewski, uczestnik obozu.

Tak zostawiliśmy Dom Dziecka:

20150718_12542820150718_125042

„Poświęcenie i rzetelna praca przyniosły oczekiwane rezultaty. Wszystkie planowane etapy remontu zespół wykonał zgodnie z założeniami, a termin realizacji nie został przekroczony. Projekt pokazał, że młodzi ludzie mają w sobie pasję i chęć niesienia pomocy, a w naszym otoczeniu obecne są firmy, które chętnie angażują się w takie inicjatywy. W tym roku odbywają się jeszcze dwa projekty w ramach WorkCamp:
w Oddziale Łódzkim i Oddziale Gdańskim, a planowane są kolejne edycje oraz dalsze rozpowszechnianie tej wyjątkowej inicjatywy.”

Klaudia Ozcelik
koordynator WorkCamp OW PZiTB 2015

Wspomogli nas:

Sponsorzy

 

„Z całą pewnością mogę stwierdzić, że dużo się nauczyłem. Była to ciężka, często kilkunasto-godzinna praca, ale myślę, że było warto. Największą satysfakcję dał ostatni dzień i widok finalnego efektu. Nie da się tak łatwo zapomnieć o WorkCampie, nawet jeżeli byśmy się starali.”

Sebastian Lutostański, uczestnik

 

„Uważam, że udział w projekcie to najlepsza decyzja jaką podjąłem. Nie żałuję ani sekundy czasu spędzonej tam, na miejscu. Praca – nie ukrywam, była ciężka, ale korzyści z niej płynące w pełni nas usatysfakcjonowały. Udało nam się chociaż w maleńkim stopniu uszczęśliwić mieszkające tam dzieci. Polecam każdemu taki wyjazd, a szczególnie osobom, które lubią pracę, a także swego rodzaju aktywność. Jeśli przy tym wszystkim można jeszcze komuś pomóc, to już naprawdę jest to szczyt szczęścia!”

Mateusz Kłoda, uczestnik

„Największą nagrodą za nasz wysiłek był uśmiech i radość dzieci dla których remontowaliśmy pokoje. Wyjazd na WorkCamp był wspaniałą decyzją.”

Paweł Marczuk, uczestnik

„Cieszę się, że mogłem wziąć udział w tej akcji charytatywnej. Dało mi to wiele satysfakcji z pomocy dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji, ale także z perspektywy praktyki jaką zdobyłem w ciągu tych dwóch tygodni. To nie był wakacyjny wyjazd, nie było łatwo, pracowaliśmy od rana do późnej nocy, ale jestem przekonany, że warto było.”

Michał Turczyński, uczestnik

 

Napisała: Klaudia Ozcelik