Najwyższa Panna Młoda świata

Źródło: www.ambsarchitects.com

Źródło: www.ambsarchitects.com

W irakijskim mieście Basra, w prowincji o tej samej nazwie, powstanie kompleks budynków, który będzie nosił nazwę „The Bride”, czyli „Panna Młoda”. Kolos będzie miał aż 964 metry wysokości, a antena podwyższy go do 1152 metrów. Zostanie on najwyższym budynkiem na świecie, odbierając ten tytuł wieżowcowi Burj Khalifa, znajdującemu się w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (828 metrów).

Źródło: www.ambsarchitects.com

Źródło: www.ambsarchitects.com

Basra to miasto w południowej części Iraku, zlokalizowane w sąsiedztwie Kuwejtu. Handel w prowincji dobrze się rozwija, a to za sprawą jedynego w kraju portu nad Zatoką Perską. Region obfituje również w złoża ropy naftowej. Jest to najzamożniejsze miejsce w Iraku, ale również najbezpieczniejsze. Stanowi jedno z najszybciej rozwijających się centrów biznesowych na świecie, jednocześnie pozostając z dala od konfliktów zbrojnych obejmujących inne części kraju.

Źródło: www.ambsarchitects.com

Źródło: www.ambsarchitects.com

Stawiamy sobie jednak pytanie: po co tworzyć najwyższy budynek świata na środku pustyni? Architekci tłumaczą, że ma to służyć ochronie żyznych ziemi uprawnych, które otaczają kompleks. Mieszkańcy prowincji Basra, powołując się na jej lokalizację, nazywają budynek „panną młodą czeluści”, co było inspiracją do nadania nazwy obiektowi. Inni twierdzą, że „The Bride” odnosi się do tradycyjnego określenia Basry – „zaślubionej z morzem”, czy raczej z zatoką, która przez wieki umożliwiała zyskowny handel morski. To właśnie z tego miasta, nazywanego „Arabską Wenecją”, wyruszać miał baśniowy żeglarz Sindbad. Niestety, kolejne wojny doprowadziły do zniszczenia większości cennych zabytków starożytnego ośrodka.

Wieżowiec ma być jednym z elementów ujawnionego niedawno planu rozbudowy centrum Basry, o nazwie Vertical City (Pionowe Miasto), którego opracowanie powierzono firmie AMBS Architects. Bryła ma być sercem ośrodka, centrum kulturowym i rozrywkowym. „Wertykalne miasto” będzie całkowicie samowystarczalne, jednocześnie nie zajmując takiej powierzchni, jak tradycyjne miasta.

12596494_923062707772353_1232696853_n 12625628_923063947772229_541533245_n

Źródło: www.ambsarchitects.com

Źródło: www.ambsarchitects.com

W założeniach projektantów Nowa Basra ma spełniać wymogi zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Celem przedsięwzięcia jest osiągnięcie balansu tzw. „net-zero” – obiekt ma produkować tyle energii, ile konsumuje. „The Bride” ma w maksymalny sposób wykorzystywać światło słoneczne i jednocześnie korzystać z prostych rozwiązań, mających na celu minimalizowanie nadmiernego nagrzewania się elewacji – np. niskie budynki mają być delikatnie zasłonięte przez wyższe, a część kompleksu będzie osłonięta szklanym baldachimem, czy też „welonem”, który spłynie na dół z wież.

„Panna Młoda” została zaprojektowana w taki sposób, aby osiągnąć ogromne wielkości, ale z uniknięciem urbanistycznych dysproporcji. Obiekt miałby stanowić kompleks złożony z dziesiątek budynków, z którego centrum wznosiłyby się cztery połączone wieże o powierzchni 16,6 mln metrów kwadratowych. Najwyższa z nich liczyłaby 604 piętra, na których mają znajdować się luksusowe apartamenty, sklepy, przestrzenie biurowe, a także generatory prądu odzyskujące energię ze źródeł odnawialnych. Kolos transportowałby przebywających wewnątrz ludzi dziesiątkami szybkobieżnych wind w specjalnych „dworcach” zaprojektowanych dla kompleksu. Gigantyczny budynek górować będzie nad skondensowaną infrastrukturą miejską, tj. rozsianymi wokół hotelami, biurowcami, dzielnicami mieszkalnymi, centrami handlowymi parkami, ogrodami, szpitalami i szkołami. Przewidziano nawet specjalną sieć kolejową, przeznaczoną jedynie na potrzeby tego ośrodka.

Gubernator Basry, który zlecił wykonanie projektu, chce powiększyć miasto do 2025 roku. Na razie jednak, nie zanosi się na rozpoczęcie prac nad rozwojem infrastruktury aglomeracji. Sami pomysłodawcy również nie podają konkretnych terminów.

Napisała: Agnieszka Kiersnowska