Tag Archives: linki

Skuteczny profil odnośników

Linki zwrotne do witryny pozycjonowanej z innych witryn internetowych to od początku funkcjonowania wyszukiwarki Google jeden z zasadniczych czynników rankingowych. Wielokrotne publikowanie odnośnika do danej strony WWW może oznaczać, że ta strona jest wartościowa i należy ją promować w serpach. Jest to bardzo trafne założenie i sens ten nie znika nawet w obliczu ubocznego skutku jakim jest spam. Ze zjawiskiem spamu notabene Google walczy w sposób efektywny, pomijając linki zwrotne ze stron spamowych.

 

Jak tworzyć profil linków aby był on efektywny oraz gdzie umieszczać linki prowadzące do naszej witryny?

Przede wszystkim odsyłacze muszą mieć atrybut dofollow. Jakaś ograniczona ilość dla zróżnicowania profilu może mieć przyznany atrybut nofollow. Tylko odsyłacze z atrybutem dofollow mają znaczenie przy ocenie przez wyszukiwarkę Google, link nofollow jest pod kątem oceny witryny bez wartości.

 

O ile odnośnik w witrynie będącej spamem nie będzie wzięty pod uwagę przez algorytm, to już bardzo duża ilość odnośników zbudowanych w jedną dobę z takich witryn a nawet z witryn przyzwoitych może skutkować negatywnymi konsekwencjami. Nie ma jednoznacznej, jednej odpowiedzi jaka ma być dynamika przyrostu odnośników zwrotnych dla każdej witryny internetowej. Dwa odnośniki z mocnych witryn mogą znaczyć więcej niż 100 ze stron o słabszych parametrach. Należy konsekwentnie budować profil i obserwować efekty. Dla witryn na nowych domenach trzeba być ostrożnym z ilością dzienną kreowanych odnośników. Lepiej przez pierwsze dni dodawać po kilka, kilkanaście linków, robić nawet przerwy niż przesadzić. Notabene takie ilości linków ze stron mocnych, dobrze podlinkowanych, mogą dać bardzo dobre efekty i może nie być potrzeby by ilości te zwiększać do jakiś niebotycznych rozmiarów.

 

Linki można umieszczać na wielu typach witryn. Mogą to być witryny publiczne, takie jak fora, komentarze pod publikacjami, portale ogłoszeniowe. Mogą to być strony i blogi kreowane w tak zwanych serwisach web 2.0. Są to różne systemy blogowe takie blogspot czy wordpress a także serwisy takie jak wix gdzie można zbudować za darmo stronę internetową. Bardzo ważkim sposobem kreowania miejsc pod mocne linki jest stawianie stron internetowych na prywatnych domenach.

linkbuilding jest ważnym elementem SEO

Bardzo ważną kwestią jest by treść na stronie, na której chcemy umieścić odnośnik była oryginalna, nie może być plagiatem. Bardzo dobrze, aby dany tekst był tematycznie powiązany z frazą, na którą pozycjonujemy witrynę, tzn.: aby zawierał tą frazę. Tworząc witryny w domenach prywatnych należy pamiętać o zróżnicowaniu serwerów. Wszystkie strony z odsyłaczem winny być podlinkowane.